اخبار و مقالات

angle-left دامنه های ملی به مرز یک ملیون دامنه رسید
دامنه های ملی به مرز یک ملیون دامنه رسید

ه گزارش پایگاه خبری وب سایت آقای دامنه ، در دی ماه ۱۳۹۵ (یعنی کمتر از یکسال پیش) خبر ۹۰۰ هزار تایی شدن دامنه های ملی را در وب سایت آقای دامنه اطلاع رسانی کردیم. خبری که بسیاری از فعالان وب ایران را شگفت زده کرد و حاکی از آن بود که جهش عظیمی در ثبت دامنه های ملی صورت گرفته است. حال در کمتر از یکسال این آمار به مرز ۱ میلیون دامنه رسید تا دامنه های ملی آماری چشمگیر در ثبت داشته باشند. این آمار که توسط پژوهشگاه دانش های بنیادی اعلام می شود ، روزانه آپدیت می شود و وب سایت آقای دامنه نیز این آمار را جهت سهولت در دسترسی در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

 

آمار دامنه

سوالی که بسیاری از کارشناسان وب ایران دارند این است که با توجه به گذر از مرز ۹۰۰ هزار دامنه ، چند وب سایت فعال و مفید در فضای وب کشور وجود دارد ؟

هر چند که این موضوع با توجه به جهانی بودن تجارت دامنه کمی غیرمنطقی است ولی فعالان فضای مجازی کمی از این موضوع نگران هستند. شکارچیان دامنه (DomainHunter) روزانه دامنه های بیشماری را ثبت می کنند که این موضوع خود دلیلی بر بالا رفتن آمار ثبت دامنه ملی شده است. در این میان البته دامنه های بی کیفیت نیز زیاد به چشم می خورد که بعد از گذر دوره سالانه تمدید نمی شوند و به خاطره ها سپرده می شوند.

آمار ثبت دامنه های ملی

۹۶۹۹۷۰

ir

۴۰۰۹

co.ir

۱۹۱۲

ایران

۱۴۰۱

ac.ir

۴۶۱

id.ir

۲۹۰

sch.ir

۲۵۵

gov.ir

۳۰۹

org.ir

۳۴

net.ir

 

 

۹۷۷۶۴۱

مجموع

 

با گذشتن از تمام این توضیحات این آمار می تواند نشانه خوبی برای فضای مجازی کشور باشد. از این جهت که نشان می دهد بسیاری از شرکت ها و سرمایه گذاران ، تمایل به فعالیت در این بخش را دارند و قطعا استفاده از نام دامنه (Domain) برای داشتن یک سایت پویا و موفق از در کشور ، با پسوند ir ، امری حیاتی است.

شاید در آینده این رشد ثبت دامنه سرعت بیشتری بگیرد. باید منتظر ماند تا زمان عبور از مرز ۱ میلیون دامنه ثبت شده.