مقالات

طول عمر دامنه ir

ممکن است خیلی از شما از خود پرسیده باشید وقتی یک دامنه آی آر را ثبت می کنید برای آن چه اتفاقی می افتد
قبل از همه باید به این نکته اشاره کنم مرجع ثبت دامنه آی آر و کلیه دامنه های ملی سازمان پژوهشهای بنیادی که به اختصار آی آرنیک خوانده می شود می باشد.
خیلی وقتها مشاهده شده اکثر کاربران در نمایندگی های آی آرنیک اقدام به ثبت دامنه می نمایند و فکر می کنند آن شرکت و یا نمایندگی مرجع ثبت است در صورتیکه این فکر کاملا اشتباه می باشد.
بعد از ثبت آی آرنیک تاریخ انقضای دامنه را صرف نظر از اینکه شما 1 ساله و یا 5 ساله ثبت نموده اید 10 روز بعد از ثبت برای شما قرار می دهد.
بطور مثال امروز که 2018/06/13 می باشد اگر شما مثلا اقدام به ثبت دامنه mrdomain.ir نمایید بمدت 1 سال نمایید تاریخ انقضای دامنه 2018/06/23 خواهد بود که شما می توانید این موضوع را در http://whois.nic.ir چک نمایید.
بعد از ثبت در روز اداری بعد از آن که البته باید ذکر شود پنج شنبه و جمعه و کلیه تعطیلات رسمی را شامل نمی شود بخش ممیزی و بخش حقوقی آی آرنیک دامنه ثبت شده توسط شما را بررسی می نمایند.
در صورت تایید شما ایمیلی مبنی بر اینکه دامنه مورد تایید قرار گرفت دریافت می نمایید و تاریخ انقضای دامنه به 2019/06/13 تغییر می کند.
این بازه 10 روزه برای این است که اگر دامنه ای نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد مرکز ثبت دامنه فرصت بررسی دامنه را داشته باشد و دامنه را شما از دست ندهید.
در مثال ما مرکز ثبت دامنه چند روز مانده به تاریخ 2019/06/13 برای شما ایمیلی ارسال می کند که در چند روز آینده دامنه شما منقضی می گردد و نسبت به تمدید آن اقدام نمایید.
در صورت عدم تمدید ایمیلی در روز انقضا برای مالک دامنه ارسال میگردد که متن آن بدین صورت می باشد که دامنه شما منقضی گردید.
بعد از انقضا شما هنوز یک فرصت 30 روزه برای تمدید دامنه دارید ولی سایت ایمیل و کلیه مواردی که بر روی دامنه قرار دارند از کار می افتد البته این موضوع امری بسیار خوب می باشد زیرا مالک دامنه می بیند سایتش کار نمی کند و یا ایمیل هایش نمی رسد بنابراین به تکاپو افتاده و دامنه خود را تمدید نماید.
چنانچه بعد از 30 روز نسبت به تمدید دامنه اقدام نشود دامنه توسط آی آرنیک قفل می گردد و ایمیلی هم مبنی بر قفل شدن دامنه به کاربر ارسال می گردد.
شما هنوز هم در زمان قفل قادر به تمدید دامنه می باشید ولی هزینه تمدید و هزینه قفل گشایی دامنه که معادل با یکسال تمدید دامنه می باشد را باید بپردازید.
لازم به ذکر است دامنه شما می تواند یکماه در حالت قفل بماند
چنانچه بعد از 30 روز از قفل شدن دامنه که می شود 60 روز بعد از زمان انقضا مالک دامنه نسبت به تمدید آن اقدام نکند دامنه در صبح روز 61 آزاد می شود و شما دیگر مالک آن دامنه نخواهید بود.
چند نکته مهم در این بین لازم به ذکر است
•    آخرین مهلت تمدید دامنه توسط مالک تا ساعت 11 شب روز 60 می باشد.
•    آی آرنیک هیچ گونه تماسی با کسی برای دامنه ای که آزاد می شود نمی گیرد و از طریق ایمیل اطلاع رسانی می نماید.
•    بعد از آزاد شدن دامنه چنانچه کسی دامنه را ثبت کند به صرف اینکه شما مالک سابق دامنه بوده اید و یا اینکه اطلاعات و یا ایمیلهای شما به آدرس دامنه ارسال می شود برای شما حقی را ایجاد نمی کند.
•    در هفته آخر قبل از آزادی دامنه آی آرنیک ایمیلی به شما ارسال می کند بدین مضمون که دامنه شما در تاریخ ذکر شده آزاد شده و شما از آن تاریخ دیگر مالک آن دامنه نخواهید بود.
•    کلیه ایمیلها از زمان انقضا تا زمان آزادی معمولا ساعت 12 شب ارسال می گردد
•    دامنه های آزاد شده در زمان آزادی در آدرس https://www.nic.ir/Just_Released قابل مشاهده می باشند.
لیست دامنه هایی که قرار است امشب آزاد شوند در جایی منتشر نمی شود ولی آقای دامنه با داشتن مجموعه کامل دامنه های آی آر این لیست را برای شما فراهم آورده و در این آدرس قابل مشاهده می باشد.

 

برچسب‌ها
ثبت دامنه .ir ثبت دامنه ir ثبت دامنه آی آر ثبت دامنه mrdomain articles طول عمر دامنه آی ار .ir domain lifecycle mrdomain firstpage انقضای دامنه قفل شدن دامنه آزاد شدن دامنه از دست دادن دامنه سلب امتیاز دامنه
اخیر
دامنه چیست June 14, 2018
00